Sobota, 27.5.2017

Imieniny: Amandy, Jana, Juliana

12 maja mieszkańcy powiatu tczewskiego uczcili pamięć Marszałka Józefa Piłsudskiego w 82. rocznicę śmierci

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości” – te słowa wypowiedział po odzyskaniu niepodległości Naczelnik Odrodzonego Państwa Polskiego, Marszałek Józef Piłsudski. To właśnie w imię szacunku do tych wartości, w piątek 12 maja mieszkańcy powiatu tczewskiego spotkali się w Tczewie na placu nazwanym Jego imieniem, aby złożyć kwiat i zapalić znicz jego pamięci z okazji  82. rocznicy śmierci tego wielkiego Polaka.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Państwowego. Następnie Stanisław Smoliński – Członek Zarządu Powiatu Tczewskiego, w imieniu Starosty Tczewskiego przywitał zgromadzonych gości, po czym przedstawił zebranym najważniejsze wyzwania przed jakimi stanął Marszałek Józef Piłsudski. Głos zabrał również Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa – Kazimierz Smoliński, który powiedział o znaczeniu tej postaci dla historii Państwa Polskiego.

Zwieńczeniem obchodów było odśpiewanie przez zebranych Marszu Pierwszej Brygady, po której nastąpiło złożenie kwiatów i zniczy pod obeliskiem poświęconym Marszałkowi.

Najważniejsze wyzwania przed jakimi stanął Marszalek Józef Piłsudski:

W latach 1919-1920 prowadził wojnę z bolszewicką Rosją, zakończoną korzystnym dla Polski pokojem ryskim. Przygotował plan i przeprowadził Bitwę Warszawską, która miała decydujące znaczenie dla wyniku wojny.

W grudniu 1922 zrezygnował z ubiegania się o prezydenturę. Pozostał na stanowisku ministra wojny i generalnego inspektora sił zbrojnych. Po zabójstwie prezydenta Narutowicza i utworzeniu rządów Chjeno-Piasta zrezygnował ze wszystkich stanowisk.

W 1926 r. dokonał zamachu wojskowego - przewrót majowy. W nowym rządzie sprawował funkcję ministra wojny i generalnego inspektora sił zbrojnych. W latach 1926-1928 i 1930 był dwukrotnie premierem.

Poprzez zawarcie dwustronnych umów o nieagresji z ZSRR i Niemcami dążył do stworzenia systemu bezpieczeństwa Państwa. W 1932 z uwagi na pogarszający się stan zdrowia (rak wątroby) prowadzenie polityki zagranicznej powierzył Józefowi Beckowi, a sprawy krajowe Waleremu Sławkowi.

Śmierć Józefa Piłsudskiego 12 maja 1935 roku zaskoczyła cały naród. Ciało zostało pochowane w krypcie św. Leonarda w Katedrze na Wawelu, serce zaś zgodnie z pozostawionym przez niego testamentem umieszczono w srebrnej urnie i przewieziono do Wilna, gdzie spoczęło w grobie jego matki.

Sławomir Gniazdowski (2017-05-15 15:25:42)
Marcin Stolarski (2017-05-22 12:49:43)
2017-05-15 15:25:42 Utworzenie
2017-05-22 12:49:43 Modyfikacja