Piątek, 18.8.2017

Imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

21 czerwca w Zespole Kształcenia Zawodowego w Tczewie nastąpiło przekazanie drukarki 3D

21 czerwca 2017 r. Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski wraz z Wicestarostą Witoldem Sosnowskim oficjalnie przekazali drukarkę 3D pracownikom i uczniom Zespołu Kształcenia Zawodowego w Tczewie. Nowy nabytek to efekt współpracy powiatu tczewskiego z powiatem wodzisławskim.

Dnia 21 czerwca 2017 r. Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski oraz Wicestarosta Witold Sosnowski złożyli wizytę w Zespole Kształcenia Zawodowego w Tczewie. Podczas spotkania młodzież ucząca się w Zespole wyjaśniała naszym gościom zasadę funkcjonowania  nowo nabytej drukarki 3D oraz oprowadzała po pracowni mechatroniki.

Nowy nabytek jakim jest drukarka 3D to efekt współpracy powiatu tczewskiego z powiatem wodzisławskim. W wyniku ostatniej wizyty Wicestarosty Witolda Sosnowskiego oraz Dyrektora Zespołu Piotra Cymanowskiego w partnerskim powiecie podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Zespołem Kształcenia Zawodowego w Tczewie, a Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim. W ramach zawartej umowy jednostki będą współpracowały w szczególności w zakresie: organizacji wspólnych konkursów i innych przedsięwzięć związanych z kształceniem zawodowym, współtworzenia i realizacji projektów związanych z kształceniem praktycznym, tworzenia i kultywowania tradycji szkolnych pomiędzy szkołami oraz nawiązywania i rozwijania kontaktów osobowych między kadrą pedagogiczną oraz społecznością uczniowską partnerskich jednostek.

Nowe technologie z zakresu ICT czy szeroko pojętej mechatroniki, to niewątpliwie koło zamachowe dla rozwoju firm znajdujących się na terenie powiatu tczewskiego. Jednakże wdrażanie w firmach nowych rozwiązań w dużej mierze uwarunkowane jest kompetencjami i kwalifikacjami zatrudnianych pracowników. Powiat Tczewski  nieustannie zabiega o każdą możliwość pozwalającą na pozyskanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie maszyn oraz urządzeń. Nie zapomina również o szkoleniach dla nauczycieli zawodu i uczniów. Takim przykładem jest właśnie druk 3D, który staje się w ostatnich latach bardzo popularny. Wykorzystuje się go w tak ważnych dziedzinach jak przemysł, medycyna czy nawet loty kosmiczne. Drukowanie 3D to proces wytwarzania trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego modelu. Jednakże nie jest to takie proste. Najpierw trzeba narysować projekt w programie typu CAD, gdzie modeluje się obiekty przestrzenne. Na takim programie uczniowie Zespołu realizują zajęcia praktyczne już od kilku lat. Dzięki temu łatwiej było im przejść szkolenie z obsługi i programowania drukarki 3D. Wraz z postępem technologicznym dokładność wykonania obiektów przez takie drukarki jest bardzo precyzyjna. Dzięki temu druk 3D to nie tylko „zabawa”, ale także metoda wykonywania gotowych elementów, zabawek, części zamiennych oraz prototypów badanych urządzeń.

Wyposażenie Zespołu Kształcenia Zawodowego w Tczewie w drukarkę 3D to tak naprawdę początek dla zbudowania całej pracowni, która umożliwi prowadzenie szkoleń dla wszystkich uczniów kształcących się w branży mechanicznej i ICT w szkołach powiatu tczewskiego.

Sławomir Gniazdowski (2017-07-03 15:04:38)
Sławomir Gniazdowski (2017-07-03 15:08:13)
2017-07-03 15:04:38 Utworzenie
2017-07-03 15:08:13 Modyfikacja