Czternaste dyktando w Collegium Marianum, środa 22 marca 2017 r.

22 marca odbył się XIV Powiatowy Konkurs Ortograficzny Wiosenne dyktando organizowany przez Collegium Marianum i Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego w Gdańsku.

Patronat honorowy: biskup pelpliński Ryszard Kasyna, starosta tczewski Tadeusz Dzwonkowski oraz burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Patryk Demski,

Patronat medialny: Radio Głos, Informator Pelpliński oraz Pielgrzym.

Sponsorzy nagród: Powiat Tczew, Gmina Pelplin, Przewodniczący rady Miasta Pelplin, Dyrektor Collegium Marianum, Wydawnictwo „Bernardinum, Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego w Gdańsku oraz Telefoniczna Poradnia Językowa Uniwersytetu Gdańskiego (58 523 20 25)

Fundatorzy poczęstunku, kwiatów i dekoracji: Piekarnia Meler i Kwiaciarnia Lucyna Sanocka oraz Unilever Polska oddział Banino – sponsor lodów „Algida”

Do zmagań niełatwą polską ortografią przystąpiło 18 uczniów z 9. szkół średnich powiatu tczewskiego oraz Goście, którzy przyjęli zaproszenie od Organizatorów.

Gimnazjaliści zaproszeni zostali na ten dzień do Collegium, aby odebrać nagrody w swojej kategorii: Najpiękniejsze wiosenne dyktando. Na konkurs wpłynęło 20 dyktand z 7. gimnazjów. Ich zadaniem było zredagowanie tekstu przy pomocy słowników ortograficznych i języka polskiego. Jury oceniało, inwencję twórczą, różnorodność zastosowanych zasad ortograficznych, poprawność i bogactwo językowe.

W skład tegorocznego jury weszli pracownicy naukowi Katedry Języka Polskiego UG: prof. Aneta Lewińska, prof. Lucyna Warda-Radys, prof. Alicja Pstyga – prezes TMJP, dr Joanna Ginter –autorka tegorocznego dyktanda oraz poloniści: Jolanta Synak, Anna Mazurek-Klein, i pan Bogdan Wiśniewski.

Wszystkim uczestnikom, uczniom, ich opiekunom, sponsorom i darczyńcom Wiosennego dyktanda dziękujemy za obecność i zapraszamy za rok.