Przejdź do treści

Sobota, 27.5.2017

Imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Powiat Tczewski - strona główna

Jeden Dwa Trzy Cztery Pięć Sześć Siedem Osiem Dziewięć

Wyszukiwarka

Przejdź do BIP

Ścieżka do tej strony

Jesteś tutaj: Strona główna > Start

W dniu wczorajszym w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. oraz na skwerze Konstytucji 3 Maja w Tczewie odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne

W dniu wczorajszym w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. oraz na skwerze Konstytucji 3 Maja w Tczewie odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne
Mieszkańcy Powiatu Tczewskiego wzięli udział w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja. Uczestniczyli we mszy św. za Ojczyznę, po której przeszli pod tablicę pamiątkową na skwer Konstytucji 3 Maja. Zgromadzeni w tym miejscu uczestnicy uroczystości świętowali 226. rocznicę uchwalenia konstytucji. Wysłuchali okolicznościowego przemówienia Starosty Tczewskiego Tadeusza Dzwonkowskiego i Ministra Kazimierza Smolińskiego. Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową.

Uroczystości patriotyczno – religijne w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, rozpoczęły się mszą św. w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. w Tczewie. Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski poprosił księdza o odprawienie Mszy św. w intencji Ojczyzny z okazji święta Konstytucji 3 Maja. W czytanie lekcji zaangażowały się radne samorządu powiatowego – Jolanta Jank i Gabriela Makać. Wezwania modlitwy powszechnej przeczytała radna Alicja Gajewska. W procesji z darami uczestniczyły radne – Grażyna Antczak i Emilia Rzeniecka, oraz trzy harcerki.

Po wyjściu z kościoła zgromadzeni ustawili się w szyku i prowadzeni przez   dyrygent Harcerskiej Orkiestry Dętej z Tczewa przemaszerowali pod tablicę pamiątkową umiejscowioną na skwerze Konstytucji 3 Maja. W przejściu uczestniczyli Harcerska Orkiestra Dęta, harcerze hufca tczewskiego, poczty sztandarowe (służby mundurowe, kombatanci, władze samorządowe, szkoły), delegacje i mieszkańcy powiatu tczewskiego. Przemarsz prowadził ulicami: Wyszyńskiego, Łazienną, Kościuszki, J. Dąbrowskiego, Pl. Piłsudskiego, 30 Stycznia i Bałdowską.

Uroczystości pod tablicą pamiątkową prowadziła Magdalena Olszewska kierownik Biura Prezydialnego w Starostwie Powiatowym w Tczewie. Na początku wszyscy odśpiewali  hymn państwowy. Uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych, Agata Jasińska, recytowała okolicznościowy wiersz.  – Nowa konstytucja likwidowała liberum veto i wprowadzała ponownie monarchię dziedziczną. Nowością była dwuletnia kadencja sejmu. Usprawniono system zarządzania państwem. Przywileje zyskało mieszczaństwo. Dla tej grupy istotna była uchwała o miastach i prawo do nabywania ziemi, wcześniej wyłącznie przywilej szlachty. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja było wielkim sukcesem władzy polskiej w XVIII wieku. Konstytucja ta jest wzorem politycznego konsensusu. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Wielką wartością była powszechna zgoda pomiędzy królem a opozycją, która poparła reformy. Konstytucja była silnym impulsem pobudzającym świadomość dużej części szlachty i mieszczan. Dzięki niej społeczeństwo wyszło z marazmu, pojawiły się nadzieje na reformy, na poprawę kondycji Rzeczypospolitej. Było to zapoczątkowanie zdrowej polityki w państwie, dowód na to, że Rzeczpospolita bez przelewania krwi może stworzyć samodzielny, silny, przodujący kraj europejski – przypomniał zgromadzonym Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski. – Konstytucja wniosła wiele pozytywnych zmian polityczno-gospodarczych. Jest bardzo znaczącą dla nas, współcześnie żyjących, pokazuje jak powinniśmy żyć i jak powinna wyglądać polityka w naszym kraju – spuentował Starosta Tczewski Tadeusz Dzwonkowski. Następnie krótkie przemówienie wygłosił Minister Kazimierz Smoliński. Po przemówieniu, począwszy od przedstawiciela rządu, delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową. Na zakończenie uroczystości na Skwerze Konstytucji 3 Maja byliśmy świadkami intronizacji króla kurkowego. Po uroczystości prowadząca, Magdalena Olszewska,  zaprosiła zgromadzonych do podziwiania parady zabytkowych i współczesnych wozów strażackich, które ulicami miasta dotarły na Bulwar Nadwiślański.

Załączniki

wydruk, pdf

Pokaż rejestr

Rejestr zmian:

Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2017-05-04 13:48:23)
Odpowiedzialny za treść:
Sławomir Gniazdowski
2017-05-04 13:48:23 Utworzenie
Sławomir Gniazdowski
Moderator: ()
Wprowadzający:
Sławomir Gniazdowski (2017-05-04 13:48:23)
Ankieta jest nieaktywna
Wróć do strony głównej

przeczytaj treść ponownie

banner

Kalendarz wydarzeń

Starostwo Powiatowe w Tczewie

ul. Piaskowa 2
83-110 Tczew

tel. 58 7734 800
fax.58 7734 803
mail: starostwo@powiat.tczew.pl

Polityka prywatności i wykorzystywania plików cookies

banner banner banner

Portal współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.