Poniedziałek, 24.4.2017

Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Jesteś tutaj: Strona główna > Opieka zdrowotna > Bezpłatne badania profilaktyczne

Zapobieganie czynnikom ryzyka raka szyjki macicy poprzez szczepienia przeciw wirusowi HPV dziewczynek w wieku 12 lat będących mieszkankami powiatu tczewskiego

Rak szyjki macicy jest pierwszym nowotworem, dla którego naukowcy zidentyfikowali niezbędny czynnik sprawczy – długotrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). I choć samo zakażenie nie musi prowadzić do zmian chorobowych – to bez obecności wirusa HPV rak szyjki macicy praktycznie nie rozwinie się.

Z tym bardzo powszechnym wirusem zetknie się podczas swojego życia co druga osoba aktywna seksualnie. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków organizm zwalcza infekcję samodzielnie. Tam gdzie to się nie udaje, zaczyna się zwykle powolny rozwój zmian, które w efekcie mogą doprowadzić nawet do raka.
Rak szyjki macicy atakuje cicho i powoli. Średni czas rozwoju choroby wynosi od 5 do 10 lat. Przez wiele lat choroba rozwija się niemal bezobjawowo. Dlatego kobiety często zbyt późno zjawiają się u lekarza. I dlatego choroba ta w Polsce zbiera tragiczne żniwo. Każdego roku blisko cztery tysiące Polek słyszy tę straszną diagnozę. Każdego roku blisko dwa tysiące Polek umiera. Rak szyjki macicy to drugi co do śmiertelności nowotwór u kobiet do 45 roku życia. Polka umierająca na raka szyjki macicy traci przeciętnie 26 lat życia.

JAK ZAPOBIEGAĆ, JAK UNIKNĄĆ TAKIEGO LOSU ?

Badaj się regularnie

Regularnie wykonywane badania cytologiczne umożliwiają wczesne wykrycie zmian przednowotworowych i skuteczne leczenie. Rak szyjki macicy rozwija się długo i w tym czasie często nie daje wyraźnych objawów. Tak długi czas rozwoju choroby pozwala jednak na jej wykrycie i skuteczne leczenie. Pod jednym warunkiem: że Polki zaczną częściej wykonywać badania cytologiczne.

Zaszczep się

Regularne badania cytologiczne mogą uchronić przed rozwojem zmian przedrakowych szyjki macicy, jednak nie zapobiegną zakażeniu HPV. Przed wirusem odpowiedzialnym m.in. za powstawanie raka szyjki macicy, może chronić szczepienie. Może ono również zapobiec innym, groźnym dla zdrowia i życia chorobom powodowanym przez wirusa HPV. Zalecana profilaktyka raka szyjki macicy to połączenie szczepień przeciw HPV oraz badań cytologicznych. Zaszczep się. Już 27 krajów zdecydowało o finansowaniu szczepień przeciw HPV ze środków publicznych, a wśród nich największą grupę stanowią państwa europejskie.

W Polsce szczepienia przeciw HPV trafiły na razie do kalendarza szczepień zalecanych.

W Polsce szczepienia te są wprowadzone do Programu Szczepień Ochronnych od 2008 roku jako szczepienia zalecane, niestety nie są objęte finansowaniem ze środków NFZ.
Z uwagi na stosunkowo wysoki koszt szczepionki, na szczepienia ochronne przeciw HPV mogą pozwolić sobie tylko bogaci oraz szczęśliwcy, którym fundują ją samorządy terytorialne. Wśród nich jest też Powiat Tczewski.

Powiatowy Program Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV „Chronię życie przez rakiem” realizowany jest od 2012 roku. W ramach jego realizacji prowadzona jest kampania informacyjno-edukacyjna oraz szczepienia profilaktyczne przeciw wirusowi HPV typ 16, 18, 6, 11 dziewcząt w wieku 12 lat.

Do celów szczepień wykorzystywana jest szczepionka SILGARD, która zapobiega wystąpieniu:

• zmian przednowotworowych narządów płciowych (szyjki macicy, sromu i pochwy),
  • zmian przednowotworowych odbytnicy, raka szyjki macicy oraz raka odbytnicy, związanych przyczynowo z zakażeniem pewnymi onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV),
  • brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego.

Na dzień 31 grudnia 2016 r. do programu szczepień profilaktycznych przeciw wirusowi HPV typ 16, 18, 6, 11 przystąpiło 1.447 dziewcząt zamieszkujących na terenie powiatu tczewskiego.

W 2017 roku przeprowadzone zostaną szczepienia profilaktyczne przeciw wirusowi HPV typ 16, 18, 6, 11 dziewcząt urodzonych w 2005 roku. Szczepienia wykonywane będą w 2-dawkowym schemacie podania. Podanie pierwszej dawki szczepionki powinno nastąpić najpóźniej w miesiącu maju br., drugiej –  po upływie 6 miesięcy od podania pierwszej dawki.

Zgodnie z uchwałą Zarządu Powiatu Tczewskiego nr 121/399/2017 z dnia 17 marca 2017 r. oraz uchwałą nr 126/415/2017 z dnia 12 kwietnia 2017 r. realizatorami szczepień profilaktycznych przeciw wirusowi HPV typ 16, 18, 6, 11 są:

• Pelplińskie Centrum Zdrowia Sp. z o. o. z siedzibą w Pelplinie
  • Centrum Medyczne Polimed Sp. z o. o. z siedzibą w Tczewie
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Pelmed Sp. z o. o. z siedzibą w Pelplinie
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Medyk” Sp. z o. o. z siedzibą w Tczewie
  • „Medica” Sp. z o. o. z siedzibą w Tczewie
  • Zespół Opieki Zdrowotnej Medical Sp. z o. o. z siedzibą w miejscowości Turze
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Hipokrates” Krzysztof Leszczyński z siedzibą w miejscowości Subkowy
  • Przychodnia Rogowscy Sp. z o. o. Sp. k. z siedzibą w Tczewie

Ww. podmioty lecznicze  będą szczepić swoje pacjentki, tj. dziewczęta z rocznika urodzenia 2005 przypisane do swoich przychodni/ośrodków zdrowia.

Dziewczęta nienależące do ww. przychodni szczepione będą przez wybraną przychodnię ZOZ Medical na podstawie skierowania na szczepienie wydanego przez Wydział Zdrowia, Spraw Społecznych i PFRON Starostwa Powiatowego w Tczewie.
Celem uzyskania skierowania należy kontaktować się bezpośrednio z Wydziałem Zdrowia, Spraw Społecznych i PFRON: tel. 58 7734916, e-mail: zdrowie@powiat.tczew.pl.

Program finansowany jest z budżetu Powiatu Tczewskiego, Gminy Miejskiej Tczew, Gminy Pelplin, Gminy Gniew, Gminy Morzeszczyn oraz Gminy Subkowy.

Zgodnie z założeniami programowymi rok 2017 będzie ostatnim rokiem realizacji programu, jego kontynuacja uzależniona będzie od decyzji Powiatu Tczewskiego.