Piątek, 24.3.2017

Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna

Jesteś tutaj: Strona główna > Powiat Tczewski > Powiat w organizacjach i stowarzyszeniach

Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk - Gdynia - Sopot

Obszar Metropolitalny Gdańsk - Gdynia - Sopot to powołane 15 września 2011 roku stowarzyszenie samorządowe mające na celu zacieśnienie współpracy i doprowadzenie do harmonijnego rozwoju całego obszaru metropolitalnego wokół Gdańska, poprzez jak najlepsze wykorzystanie potencjału miast i gmin członkowskich, z poszanowaniem ich odrębności i specyfiki.

Z inicjatywą jego powołania wyszedł Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który na początku 2011 zaprosił do dyskusji nad problematyką metropolitalną kilkudziesięciu samorządowców. Nie była to pierwsza debata, bo te toczyły się od wczesnych lat 90-tych, kiedy to w Polsce zauważono potrzebę wsparcia rozwoju wielkich obszarów miejskich. Od tamtego czasu zrealizowano kilka ważnych inicjatyw współpracy metropolitalnej: powołano Radę Metropolitalną Zatoki Gdańskiej, Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej, powstał bilet metropolitalny. Żadna z inicjatyw nie doprowadziła jednak do sformalizowania współpracy na rzecz metropolii na szerszym polu. Powołanie stowarzyszenia było również reakcją na brak działań ustawodawczych regulujących współpracę w ramach obszarów metropolitalnych, czyli tzw. lex metropolis.
Debata, która doprowadziła do powołania Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego, trwała wiele miesięcy. Wzięli w niej udział liczni wójtowie, burmistrzowie, prezydenci i starostowie oraz przewodniczący i radni gmin, miast i powiatów, a także publicyści najważniejszych mediów regionalnych.
Obecnie, w ramach GOM działa 40 samorządów, obejmujących łącznie obszar o powierzchni 6 605,62 km², zamieszkały przez 1,26 mln mieszkańców.
Powiat Tczewski przystąpił do Stowarzyszenia na mocy uchwały nr XIII/82/11 Rady Powiatu Tczewskiego z dnia 13 września 2011 r.

Więcej informacji na temat Stowarzyszenia: www.metropoliagdansk.pl