Sobota, 22.7.2017

Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Jesteś tutaj: Strona główna > Informacje dla mediów > Pytania i odpowiedzi

Powiatowy Program Profilaktyki Wirusa Brodawczaka Ludzkiego

Powiatowy Program Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV na lata 2012 – 2017 jest programem o charakterze edukacyjno – profilaktycznym obejmującym: edukację w zakresie promowania zachowań prozdrowotnych wśród dzieci i młodzieży szkolnej, edukację matek młodzież objętej programem w celu poprawy uczestnictwa w badaniach przesiewowych oraz profilaktykę pierwotną poprzez szczepienia populacyjne dziewcząt w wieku 12 lat.

Program będzie realizowany dwukierunkowo. Kierunek pierwszy to edukacja w zakresie raka szyjki macicy młodzieży szkolnej z terenu powiatu tczewskiego oraz matek dziewcząt zakwalifikowanych do szczepień ochronnych. Kierunek drugi to szczepienia ochronne dziewcząt w wieku 12 lat.
W ramach działań edukacyjnych zostaną opracowane ulotki i plakaty informacyjne na temat ryzykownych zachowań i sposobów zapobiegania zakażeniom wirusem. Zostanie również zorganizowana konferencja, w której udział wezmą dyrektorzy szkół, przedstawiciele samorządów oraz zakładów opieki zdrowotnej. Dla młodzieży zostanie zorganizowany cykl spotkań informacyjno – edukacyjnych.
Równolegle z działaniami edukacyjnymi realizowane będą szczepienia ochronne dla dziewcząt w wieku 12 lat. Przewidywane są szczepienia bezpłatne lub częściowo odpłatne przeciwko onkogennym typom 16 i 18 HPV. Według danych otrzymanych z gmin do 2017 roku do szczepień zakwalifikowałoby się około 3585 dziewczynek. Szczepienie wymagać będzie udzielenia zgody przez rodziców lub prawnych opiekunów.

Powiat Tczewski będzie realizował program we współpracy z samorządami gminnymi:
Miasto Tczew - decyzja zapadnie na lutowej sesji (prawdopodobnie 20.000 zł)
Gmina Gniew - łącznie 10.000 zł na program cukrzycowy i w kierunku raka szyjki macicy. Ostateczny podział środków z udzielonej pomocy finansowej na poszczególne programy zdrowotne określony zostanie w porozumieniu.
Gmina Morzeszczyn - 10.000 zł - na zaszczepienie w ramach programu w kierunku raka szyjki macicy dziewcząt z rocznika 2000 i 2001 (szczepienia rocznika 2000 są w trakcie realizacji).
Gmina Pelplin nie zdecydowała się na współfinansowanie programu w kierunku raka szyjki macicy, przeznaczyła natomiast 6.000 zł na realizację powiatowego programu zdrowotnego w kierunku cukrzycy.
Pozostałe gminy nie zadeklarowały współudziału w finansowaniu powiatowych programów zdrowotnych.

Powiat na realizację dwóch programów zdrowotnych, to jest Powiatowego Programu Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego HPV "Chronię życie przed rakiem" oraz Powiatowego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Cukrzycy przeznaczył kwotę 80.000 zł w tym 5.000 zł na cukrzycę i 75.000 zł na HPV.